A recepteknél szereplő életkori megjelőlés a javasolt legkorábbi adhatóságot jelenti. Mindig betöltött hónappal számoljunk!
Mindig vegyük figyelembe babánk adottságait!

Zöldségekről-gyümölcsökről

A hozzátáplálásnál először gyümölcsöket, majd zöldségeket is bevezettjük a baba étrendjébe.

A különböző tulajdonságokkal rendelkező növények sajátosságait vegyük sorra és figyelembe.
Meggy
A meggyet megmossuk, kimagozzuk, bőrét lehúzzuk. Az első pár alkalommal szitán áttörjük, hogy a rostok ne kerüljenek az ételbe. A meggy rostjai és a héja nem puffasztó, ezért később belekerülhetnek a baba ételébe.

Sárgabarack
A leveses kajszibarackot szitán áttörjük. Ne turmixoljuk, mert akkot a rostok is bekerülnek a pici pocakba.
Figyelmeztetés:
Mivel a kajszi erős hasgörcsöt is okozhat, óvatosan 1-2 falattal próbáljuk ki, s inkább ivólének higítva. Ha nem okoz gondot, növelhetjük az adagot egészen 2-3 szem barackig is. Viszont, akinél hasfájás, hasmenés lép fel halassza 1 éves kor utánra a beveztését.

Burgonya
Megjegyzés:
A krumpli kálium tartalma jelentős, de csak sóval együtt főzve szívódik fel hatékonyan, csekély mennyiségű só is elegendő.

Saláta
Figyelmeztetés:
A saláta levele növekedésére fordítja az energiáit, s a felvett tápanyagokat is. Minnél erősebb, trágyázott (akár szerves, akár mű) a föld (rosszabb esetben a vízkultúra), annál nagyobb a saláta, de így a levelekben található nitrát tartalom is az egészségügyi határérték többszöröse lehet.
A sárgarépa gyökerében szintén felhalmozódhat a nitrát.

Gyermekláncfű
Májvédő hatású keseranyagokat tartalmaz. Méregtelenítő kúrák kiegészítő gyógynövénye.
Ismerjük a mondást!
Keserű a szájnak, jó a májnak!
Nem szokásos "gazokat" is megfőzni, pedig sok közülük gyógynövény, s számos más előnyük is van. Például a salátával hasonló tulajdonságokkal rendelkező gyermekláncfűnek magas a vastartalma, és szinte egész évben szedhető. Kora tavasszal zsengébb, de nyáron is fogyaszthatjuk a középső leveleit, főleg, ha rendszeresen nyírjuk a fű között. Mivel nem különösebben gondozzuk biztosan nem magas a levelek nitrát tartalma, ami a fóliás-óriás salátákról nem mondható el, nem vegyszerezzük, így szermaradvány sincs benne, s ha nem forgalmas út mellől szedjük, akkor kipufógó gázzal sem szennyezett.

Sárgarépa
A sárgarépa gyökerében szintén felhalmozódhat a nitrát. Minnél erősebb, trágyázott (akár szerves, akár mű) a föld, főleg fóliasátorban jellemző (rosszabb esetben a vízkultúra), annál nagyobb a répa, de így nitrát tartalom is az egészségügyi határérték többszöröse lehet.

Paradicsom
A paradicsomot úgy használjuk föl, hogy tisztítás után csak a húsát , magok és héj nélkül apróra fölkockázzuk. Savas jellege miatt nem lehet például a krumplival együtt főzni, mert a krumpli nem tud megpuhulni tőle.

Zellerzöld
Eleinte ki kell szedni a zellerzöldet, de később már azt is benne hagyhatjuk az ételben, és azzal együtt pürésítjük.

Méz
Gyermekeknek csak 1 éves kortól adhatók a különféle mézek.

Citrus félék
Gyermekeknek csak 1 éves kortól adhatók a különféle citrusfélék.

Vöröslencse
A vöröslencse héja könnyen leválik, és anélkül kerül kereskedelmi forgalomba. Így nem puffaszt.
A hüvelyeseknek, így a lencsének is magas a fehérje tartalma, inkább ne adjunk hozzá húst, hogy ne terheljük túl a kicsi emésztőrendszerét.



Tálalás:

A húspürét először belekeverjük a menübe, vagy együtt turmixoljuk a zöldséggel-gyümölccsel. Később tálaljuk csak, mint feltétet.