A recepteknél szereplő életkori megjelőlés a javasolt legkorábbi adhatóságot jelenti. Mindig betöltött hónappal számoljunk!
Mindig vegyük figyelembe babánk adottságait!

A rágás

Az első fogak 6-8 hónapos korban bújnak ki általában, bár ettől korábbi és későbbi időpont sem kizárt. Gyermekünknek szánt ételek állaga függ tőle.
Az első bevezetett ételeknél a fogaktól függetlenül pépesítünk, ugyanis az emésztőrendszert kondicionálni kell. A pépesítés egyfajta előemésztés, a rágást helyettesíti, ugyanis a gyomor hatékonyan a pépes állagú falatokkal tud dolgozni. Főleg tesszük ezt, ha 4-5 hónapos korban megkezdjük a hozzátáplálást.
6 hónapos korban megkezdjük a komplettálást, ami újabb feladatok elé állítja babánk emésztőrendszerét. Ekkor együtt pépesítjük-pürésítjük, a főzeléket a húsfélékkel. Ezek bevezetése után következhetnek az egyre darabosabb falatok.
7 - 8 hónapos kortól a pürésítés jellege gyermekünk fogainak számától függ. Ha még nincs neki, akkor turmixoljuk, ha néhány foga már kibújt, akkor villával alaposan összetörjük, ha már előbbre tart, akkor kevésbé törjük össze. Fontos, hogy a már fogakkal rendelkező gyermekünket a rágásra ösztönözzük, Ez nem mindig zökkenőmentes, főleg a habzsolók hajlamosak a darabosabb állagú ételt is szinte rágás nélkül lenyelni. Pedig az alapos rágás a jó emésztés záloga, ami elengedhetetlen az eredményes felszívódáshoz.
Ilyenkor is kitűnhet, hogy az alaposabban rágó gyermek látszólag kevesebbet eszik. Ha jól hasznosítja azt, a súlygyarapodása megfelelő lesz. Ellenben az a gyermek, amelyik éppen csak megrágja az ételt, látszólag nagyobb mennyiséget is megehet, mégsem látszik meg rajta, sőt széklete darabos marad. Ilyenkor ne adjuk fel, s ne pépesítsük ételét, mint a kisbabákét, mert csak tovább halogatjuk tanulását, s kényelmessé tesszük. Vigyázzunk, mert a darabosabb étel hasfájást is okozhat, meghajtja gyermekünket, s ezzel tovább rontja a felszívódást.
Találjuk meg vele a hangot, de ne erőltessük!