1-1,5 éves kortól, Húsmentes, Laktózmentes, Tejfehérjementes, Tejzsírmentes, Sütemény - tészta | ✿❀✿❀✿❀ Falatra fel! ❀✿❀ ❀✿❀✿❀✿❀✿ A recepteknél szereplő életkori megjelőlés a javasolt legkorábbi adhatóságot jelenti. Mindig betöltött hónappal számoljunk!
Mindig vegyük figyelembe babánk adottságait!

Mézeskalács

1,5 éves kortól (karácsony táján, ünnepekkor)

A karácsonyi készülődés jegyében további receptek.

Hozzávalók:

30 dkg teljeskiőrlésű tönköly liszt 
70 dkg szitált teljeskiőrlésű tönköly liszt 
( Ha cukormázat szeretnénk rá, akkor vagy tisztán bio fehérlisztet használjunk, vagy maximum 1/3 részben keverjük a bioteljeskiőrlésű lisztet hozzá, ha nem, akkor akár 2/3 része is lehet teljeskiőrlésű, vagy az égész, csak akkor már nagyon morzsálódós lesz.)
20 dkg zsír, bio margarin, vaj
 50 dkg méz ( ha édesszájúbbak, akkor + 25 dkg cukor, vagy méz, de szerintem evvel is elég édes)
1/2 csomag fahéj
1 kk őrölt szegfűszeg (lehet hozzá még őrölt gyömbér, szerecsendió, szerecsendióvirág)
2 púpos kk szódabikarbóna
2 tojás (tönköly lisztnél elhagyható, csak a kieső folyadékmennyiséget pótoljuk egy kis vízzel, zsírral)
1 csipetnyi só

A mázhoz: 
12-14 dkg bio nád-porcukrot 
1 tojásfehérje 
A margarint a mézzel és a cukorral lassú tűzön felmelegítem, míg a cukor el nem olvad. Mikor langyosra hűlt, a száraz anyagokra öntöm, s a tojásokkal együtt szépen összedolgozom. Utána egy órát hűtőben pihentetem, majd lisztezett deszkán lassan 4 mm-resre kinyújtom (csak a sodrófát lisztezem, a tésztát nem). A hülés közben, s az állásban a mézes tészta keményedik, így ne ilyedjünk meg, ha gyúrás közben lágynak ézezzük. A kiszaggatott kalácsokat előmelegített sütőben ( 190-200 fok ) 10 percig sütöm ( vigyázva, meg ne égjen ) . Utána legalább egy napig állni hagyjuk, majd jöhet a díszítés. A porcukrot a tojásfehérjéhez apránként hozzákeverve, habosra keverem ( robotgéppel nem jó ) , s ezzel lehet írókázni. ( Zacskóba töltöm, s a sarkát levágom vagy fecskendőbe töltöm, s azzal írom, vagy speciális nyomózsákkal díszítem ) . Ha festek vele, kicsit citromlével higítom. Színekhez: barna- kakaópor, lila- reszelt cékla facsart leve, sárga- kurkuma + citromlé + narancsolaj , zöld-citromfűlevél apróra vágva. A fehér mázhoz keverem a hozzávalókat, s ha kell citromlével higítom, porcukorral sűrítem. 

Megjegyzés: 

A díszítéshez nem keverhetek a liszthez 1/3-nál nagyobb arányú teljeskiőrlésű lisztet, s ha a tésztát lisztezném, szintén leperegne a máz. Szintén a máz kézi kikeverése a tartósság feltétele. 

Javaslat: 
Fára is tehetjük, csak akkor egy gyufaszállal szúrjunk bele lyukat sütés elött. Jól forgassuk meg, mert sülés közben szűkűl a lyuk. Bátran készítsük el előre, akár egy hónappal karácsony előtt, csak jól rejtsük el, vagy 2-3 adaggal is süssünk ki. 

Díszíthetjük, ha vízzel kevert tojással lekenjük sütés elött magokkal is. Ha így lekenjük, könnyebb lesz rá írókázni is. Azért kell higítani, hogy ne fényes máza legyen, csak lesimítjuk, csökkentjük a morzsalékosságát.


Készítés képekben:

http://drmariann.atw.hu/recept/kepek/page4/page4.html

Ami még nagyon fontos, hogy szeretettel készítsük, kézzel. Adjuk hozzá a lelkünket is, de csak szeretet legyen benne.
Jó ha a gyerekekkel közüsen sütögetünk.
Egy családba kell a mézeskalácshoz az 1 kg liszt.